Tadeusz Strowski, urodzony 13 czerwca 1899 roku w Ropczycach, to postać, która pozostawiła trwały ślad w polskiej historii jako działacz niepodległościowy oraz przemysłowiec. Jego życie i działalność mają charakter zarówno patriotyczny, jak i gospodarczy, co czyni go ważną postacią w okresie międzywojennym.
W momencie, gdy sytuacja polityczna w Polsce była pełna wyzwań, dzięki swoim działaniom Strowski przyczynił się do rozwoju kraju, stawiając na indywidualne inicjatywy oraz pracę na rzecz społeczeństwa. Jego działalność miała kluczowe znaczenie w kontekście tworzenia fundamentów niepodległego państwa.
Zainteresowanie Tadeusza Strowskiego zarówno sferą polityczną, jak i gospodarczą pozwoliło mu na aktywne uczestnictwo w kształtowaniu polskiej rzeczywistości społecznej i ekonomicznej w tamtych czasach.
Życiorys
Tadeusz Strowski przyszedł na świat 13 czerwca 1899 roku w Ropczycach, wówczas należących do powiatu ropczyckiego w Królestwie Galicji i Lodomerii. Był synem Bolesława, który pełnił funkcję doktora praw, adwokata oraz burmistrza Ropczyc, oraz Janiny z domu Tauchert.
Na początku sierpnia 1914 roku, jeszcze jako uczeń gimnazjum, dołączył do Legionów Polskich. Służył w 3. kompanii III batalionu 1 Pułku Piechoty. W trakcie działań frontowych uległ kontuzji. W styczniu 1917 roku, po przeprowadzeniu postępowania superarbitacyjnego, został zwolniony ze służby w Legionach, osiągając stopień sekcyjnego 1 pp, uznany za niezdolnego do jakiejkolwiek służby w pospolitym ruszeniu.
W latach trzydziestych XX wieku zamieszkiwał w willi „Jasny Domek” w Krynicy-Zdroju. W zasobach Wojskowego Biura Historycznego odnaleźć można fiszkę, w której znajduje się odręczna adnotacja: „dn. 6 III 1934 pismo woj. krak. o złej opinii – pismo we wniosku”.
Ordery i odznaczenia
W uznaniu zasług i poświęcenia, Tadeusz Strowski został odznaczony wieloma wyróżnieniami. Wśród nich znajduje się:
- Krzyż Niepodległości – 9 października 1933 „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”.
Przypisy
- Kartoteka personalno-odznaczeniowa. WBH. [dostęp 14.12.2021 r.]
- Tu podano, że urodził się w 1898 we Lwowie, w rodzinie Bolesława i Janiny. Żołnierze Niepodległości : Strowski Tadeusz. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. [dostęp 14.12.2021 r.]
- Materiały do odpraw Kmdy LP, sygn. I.120.1.319. Wojskowe Biuro Historyczne. [dostęp 14.12.2021 r.]
- Lista strat 1934 ↓, s. 837.
- Szematyzm 1899 ↓, s. 149, 151 (jako Strowski-Prus', 327, 376.
- M.P. z 1933 r. nr 235, poz. 255.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Julian Rataj | Józef Rojek (polityk) | Józef Liwo | Stanisław Jarmoliński | Janina ŁęgowskaOceń: Tadeusz Strowski